Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Jaunumi

Erasmus+ projektā ir tapuši mācību materiāli par ilgtspējīgu būvniecību un videi draudzīgu darba kultūru

07.01.2022
 

Pērn Daugavpils būvniecības tehnikums turpināja īstenot Eiropas Savienības Erasmus+ programmas stratēģiskās partnerības projektu “Videi draudzīgas (zaļās) apmācības izstrāde būvniecības nozares speciālistiem”, Nr. 2019-1-LT01-KA202-060695.

2020.-2021.gadā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas skolotāju sadarbības gaitā tika izstrādāti mācību materiāli būvnieku mācībām par videi draudzīgu darba kultūru un palīgmateriāli pedagogiem, kas izglīto būvniecības nozares speciālistus par “zaļo” būvniecību. Tie apver vairākas tēmas - videi draudzīgu būvizstrādājumu un palīgmateriālu izmantošana, būvju izturīgums, resursu taupīga izmantošana, atkritumu apsaimniekošana, enerģijas patēriņš būvniecības laikā un būves izmantošanas laikā u.c. Materiāli izstrādāti angļu, lietuviešu, latviešu un igauņu valodā. Tie ir pieejami e-mācību platformā https://dgt4scs.inerciadigital.com 

Izstrādātie materiāli ir domāti profesionālās izglītības skolotājiem – tas satur ne tikai mācību vielu, piemērus un uzdevumus izglītojamajiem, bet arī metodiskos ieteikumus skolotājiem – kā pasniegt konkrētu tēmu, pielāgot to attiecīgajai būvniecības specialitātei.
Mācību un metodisko materiālu izstrādi koordinēja Viļņas Jeruzalemes darba tirgus mācību centrs Lietuvā. Lietuvā dalībnieki bija Viļņas tehnoloģiju un dizaina koledža, kā arī Lietuvas Būvnieku asociācija. Igauniju pārstāvēja Jervas apriņķa profesionālās apmācības centrs, Latviju - Daugavpils būvniecības tehnikums (DBT) un Latvijas Būvnieku asociācija (LBA). Andalūzijas mācību centrs Inercia Digital S.L. no Spānijas nodrošināja digitālas platformas izveidi un materiālu ievietošanu tajā.

Lietuvā, Latvijā un Igaunijā izveidotie mācību materiāli tika aprobēti pilotapmācībās. Latvijā pilotmācības 2021.gada pavasarī īstenoja Daugavpils būvniecības tehnikums. Pirms pilotmācībām notika vebinārs par “zaļo” domāšanu būvniecības jomā, kura mērķis bija popularizēt videi draudzīgu metožu izmantošanas pieredzi profesionālās izglītības skolotājiem, lai viņi iegūtās zināšanas nodotu audzēkņiem un studentiem. Vebināru organizēja DBT un LBA sadarbībā ar biedrību Ekodizaina kompetences centrs, SIA Labie koki un kompāniju Saint-Gobain. Vebinārā piedalījās DBT un Rīgas Celtniecības koledžas pedagogi.

Ar mērķi izplatīt projekta īstenošanas rezultātus profesionālas izglītības iestādē un izzinātu labās prakses pieredzi “zaļās” būvniecības jomā, 2021.gada nogalē tika apmeklēts Igaunijas profesionālās izglītības centrs Ida-Viruma Narvā. Vizītes laikā tika prezentēti projektā tapušie metodiskie un mācību materiāli, e-mācību platforma, kā arī tika diskutēts par iespējām integrēt izstrādāto “zaļās” būvniecības kursu profesionālajos mācību moduļos un bagātināt vielu ar Igaunijas praktiskiem piemēriem.
2021.gada decembrī notika arī Latgales būvuzņēmēju pārstāvju tiešsaistes diskusija, kurā dalībnieki tika iepazīstināti ar izstrādātajiem materiāliem, digitālu platformu un uzklausīti viņu viedokļi. Diskusijā piedalījās SIA Lagron, SIA Jēkabpils PMK, SIA Starsmet un SIA Asko AS menedžeri, būvdarbu vadītāji un būvniecības jomas speciālisti. Būvuzņēmēju pārstāvju vērtējumā izstrādātie materiāli ir kvalitatīvi un noderīgi būvniecības speciālistu izglītošanai “zaļajā” būvniecībā. Diskusijas dalībnieki uzsvēra, ka Latvijā ir jāattīsta izpratne un jāpapildina prasmes vidi saudzējošas un ilgtspējīgas būvniecības metodēs. Tas jādara gan visu izglītības līmeņu iestādēs, kas sagatavo topošus būvniekus, gan būvkopmāniju darbinieku lokā.
Pateicoties projekta īstenotajām aktivitātēm, tiek sekmēta videi draudzīgas darba kultūras attīstīšana un nostiprināšana būvniecības nozarē, kā arī „zaļo” prasmju trūkuma novēršana topošajiem būvniecības speciālistiem, piedāvājot efektīvus apmācības modeļus. 2022.gada janvārī projekts noslēgsies ar starptautisko konferenci Viļņā, Lietuvā.
 
Mācību materiālus meklējiet šeit.

Vairāk par projektu lasiet šeit.

 
Sagatavoja:
Starptautiskās sadarbības un projektu nodaļa

   

« atpakaļ