Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Jaunumi

Drošāka interneta dienas (DID23) mūsu tehnikumā

02.03.2023
 
Medijpratība un informācijpratība ir ļoti svarīgas mūsdienu dzīvē.
Drošāka interneta dienu atzīmē vairāk nekā 180 valstīs visā pasaulē. 2023.gada 7.februārī jau divdesmito gadu pēc kārtas tika atzīmēta Vispasaules Drošāka interneta diena (#DID2023). Šī diena tika atzīmēta arī Latvijā, kura devīze ir “Drošāks internets sākas ar tevi!”, aicinot ikvienu domāt par to, kā mēs katrs rūpējamies par savu drošību internetā un kāds ir mūsu ieguldījums, veidojot labāku interneta vidi.
Latgales Industriālais tehnikums kā parasti ļoti aktīvi rīko dažāda veida pasākumus veltītus DID2023. Pasākumi notika visu februāra mēnesi. No 6. līdz 28. februārim tehnikuma bibliotēkā un Komunikācijas un karjeras centrā bija iespēja apskatīt materiālu izstādi “Drošāks internets sākas ar tevi!”, kurā visi interesenti varēja atrast informāciju par kibermobingu, par riskiem un apdraudējumiem internetā, ieteikumus par to novēršanu, sociālo tīklu izmantošanas noteikumus, ieteikumus skolēnu digitālas lietpratības stiprināšanai u.t.t. Šogad 7.februārī LIT izglītības programmu īstenošanas vietā “Višķi” notika lekcija-prezentācija, kurā piedalījās grupas V1-52 audzēkņi. Viņi tika iepazīstināti ar interneta darbības algoritmu un burbuļu principu, dalījās savā pieredzē, diskutēja par interneta riskiem un aizsardzības metodēm. Nodarbību vadīja LIT psihologs Jurijs Stičinskis un bibliotekāre Jeļena Sokolova. Informātikas stundās skolotāja Ludmila Bogačova stāstīja audzēkņiem par ergonomikas prasībām darba vietas iekārtojumā, intelektuālo īpašumu un personas datu aizsardzību, autortiesībām, preču zīmēm un patentiem. Kā arī Ludmila palīdzēja studentiem novērtēt viņu IKT drošības prasmi (testēšana). Vēl 7.  februārī tika uzsākta sociālā kampaņa “Tu esi tas, ko tu dari. Arī internetā!” ar mērķi aktualizēt drošu un atbildīgu interneta izmantošu jauniešu vidū. Tāpat arī vēlamies vērst jauniešu uzmanību par līdzsvara saglabāšanu starp reālo un virtuālo pasauli, cieņu vienam pret otru interneta vidē, kā arī jēgpilnu interneta izmantošanu, neaizmirstot kritiski izvērtēt jebkuru informāciju internetā. Kampaņas ietvaros jaunieši pārbaudīja savas zināšanas un izpildīja testus par sešām tēmām.
Tika novadītas 12 informācijpratības un medijpratības nodarbības “Drošāks internets sākas ar tevi!” (piedalījās gr. 1-02a, 1-02b, 1-02R, 1-02T, 1-04, 1-23, 1-23S, 1-36, 1-37, V1-52 – kopā apmēram 160 audzēkņi).
Psihologs J.Stičinskis palīdzēja visiem interesentiem uzzināt, vai viņiem datoratkarības pazīmes? Psiholoģiskā testēšana (individuāli, visiem, kas vēlas). 
2.martā notika grupu 1-04 un 1-36 audzēkņu tikšanās ar Valsts policijas pārstāvjiem. Viesi pastāstīja par kiberpārkāpumiem, par kibernoziedzības tendencēm, kā arī par atbildību internetā. Diskusijas laikā skolēni uzdeva daudzus jautājumus un saņēma izsmeļošas atbildes uz tiem.
Atceries – “Tu esi tas, ko Tu dari! Arī internetā!”
 
Informāciju sagatavoja J.Sokolova

  
« atpakaļ