Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Jaunumi

Topošie ceļu būvtehniķi mācību ekskursijā “Iepazīsti savas profesijas ikdienu”

03.05.2018
  2. maijā, projekta  Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, notika mācību ekskursija “Iepazīsti savas profesijas ikdienu”, kurā devās topošie ceļu būvtehniķi, pirmā kursa audzēkņi.
Pirmā pieturvieta bija Jelgavas novada Vilces pagastā, Ceļu būvniecības sabiedrības “Igate” bruģa ražotnē, kur būvniecības tehnologa Ulvja Rudzīša vadībā ikvienam bija iespēja uzzināt par bruģa ražošanas procesu, materiāliem, drošības noteikumiem, izmaksām un iespēja vērot bruģa ražošanas procesu klātienē. Audzēkņi varēja aplūkot CBS “Igate” plašo bruģakmens un apmaļu veidu un krāsu piedāvājumu klāsti. Audzēkņi pirmo reizi uzzināja, ka tiek ražotas arī apmales un bruģis ar iestrādātiem fosfora gabaliņiem un īpašu krāsu, kas tumsā spīd. Tālāk devāmies uz netālo CBS “Igate” asfalta ražotni, kur notiek asfaltbetona maisījuma sagatavošana un minerālmateriāla drupināšana, skalošana un sadalīšana par frakcijām.  Uzzinājām, ka katram asfaltbetona maisījuma tipam ir atšķirīga izgatavošanas formula. Lai izgatavotu asfaltbetona maisījumu, bunkuros atrodas frakcijas dolomīta šķembas, atsevišķās  cisternās atrodas trīs veidu bitums, atsevišķā bunkurā atrodas arī minerālvielu maisījumus un citā speciālo vielu piemaisījums. Visa iekārtas darbība tiek kontrolēta un vadīta ar speciālu datorprogrammu, uz ekrāna ir redzams viss asfaltbetona maisījuma sagatavošanas process. Gatavais asfaltbetona maisījums tiek uzglabāts speciālos bunkuros, kuros tiek uzturēta atbilstoša maisījuma temperatūra, līdz tas tiek  transportēts uz būvobjektu. Būvniecības tehnologs iepazīstināja audzēkņus ar nepieciešamajām karjeras prasmēm un iespējamo izaugsmi nozarē.
Ekskursija turpinājās Engures novada Mizkalnē, kur audzēkņi apmeklēja Latvijas ceļu muzeju. Tur audzēkņus sagaidīja stāstījums par Latvijas ceļu tīkla un ceļu nozares attīstību, par ceļu būvniecības nozari, profesijām, karjeras iespējām, Latvijas Ceļu muzeja eksponātu apskate gida vadībā un Latvijas ceļu tīkla un ceļu nozares attīstības iepazīšana. Šeit izvietotie materiāli stāsta par to, kā ceļš daudzu gadsimtu laikā audzis no takas līdz automaģistrālei, kādi bijuši pirmie baļķu un akmens ceļi, kā arī pirmie ceļu projekti. Interesanti ir mūsu gadsimta sākumā izmantotie ceļu projektēšanas un būvniecības mērinstrumenti. Neatņemama ceļu sastāvdaļa ir tilti. Tiltiem ir veltīta atsevišķa ekspozīciju zāle “No laipas līdz iekārtam tiltam”. Te ir iespēja aplūkot dažādu tiltu konstrukcijas, maketus un projektus. Kalna ratnīcā izvietota zirgu iejūgu, ratu un ragavu kolekcija, kā arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem. Otrā stāva galerijas 24 vitrīnās ir apskatāmi materiāli par zirgkopību un zirga izmantošanu tautsaimniecībā, par zirgu sportā, mākslā, tautas dziesmās un ticējumos. Lejas ratnīcā novietoti dažādi ceļu būves mehānismi. Muzeja lepnums ir 1924. gadā izgatavotais firmas "Marshall" tvaika veltnis un Livonijas ūdens ceļu kartes kopija, kuras oriģināls zīmēts 1573. gadā.
Atpakaļceļā tika apmeklēta kinopilsēta “Cinevilla”, kur ar lielu interesi, katrs varēja iejusties kādā no pazīstamo filmu “Nameja gredzens”, “Rīgas sargi”, "Rūdolfa mantojums" vai "Sapņu komanda 1935" tēliem un iztēloties filmu tapšanas procesu gida vadītajā ekskursijā.

Fotogalerija

Sagtavoja: Linda Pūdāne
Pedagogs karjeras konsultants,

Inga Pujate Ceļu būves nodaļas vadītāja

« atpakaļ